Aktuality

Po stopách Mendela – Vražné

Obec Vražné se nachází v regionu Moravské Kravařsko, mezi pohořím Hrubého Jeseníku a Beskydy. Na první pohled se může jevit jen jako další z vesnic zdejšího malebného prostředí. Jednou událostí se však tato obec přeci jen vyjímá ostatním ve svém okolí: 20. července 1822 se totiž na zdejší usedlosti narodil otec genetiky Gregor Johann Mendel.

(Ne)obyčejné dítě

Gregor Johann Mendel se narodil do rolnické rodiny ve vesnici Hynčice, která je dnes součástí obce Vražné. Jako dítě vypomáhal v hospodářství, ale už tehdy bylo jasné, že rodičům Antonovi a Rosině Mendelovým se narodilo výjimečné dítě. Johann navštěvoval zdejší základní školu, kde si jeho učitel Thomas Makitta a farář Jan Schreiber všimli, že Mendelovi se důvtipem nevyrovná žádný z jeho spolužáků. Na jejich doporučení přestoupil nejprve do školy v Lipníku nad Bečvou a roce 1834, když bylo Mendelovi jedenáct let, přestoupil na gymnázium v Opavě. Do rodného města se během života vracel, jeho otec po úrazu nebyl schopen se o dům starat a byl proto přepsán na manžela jeho starší sestry Veroniky. 

Dům číslo popisné 58

Mendelův rodný dům se nachází nedaleko od zdejší kaple Panny Marie. Rozsáhlé zemědělské stavení pochází z 18. století a v padesátých letech minulého století byl dům zapsán do seznamu památek. Za komunistického režimu se stal Mendelův odkaz nepohodlným, především kvůli jeho působení v Augustiniánském opatství, kterému byla zakázána činnost a s několika opaty byly dokonce vedeny soudní procesy. Uvolněná atmosféra šedesátých let dovolila alespoň odhalení Mendelova památníku v rodném domě. V roce 2007 dům prošel nákladnou rekonstrukcí. Kromě Mendelova muzea se zde nachází informační centrum a expozice, která se věnuje zdejšímu regionu Moravského Kravařska. Opravené stavení bylo odhaleno k příležitosti 185. výročí Mendelova narození a nachází se v něm například konferenční místnost, kde probíhají akce škol z celé republiky, přímo v domě je možné i přenocovat. V loňském ročníku festivalu měli návštěvníci možnost připojit se ke komentované prohlídce a podívat se na místa, která mapují začátky jednoho z nejvýznamnějších Čechů.

Mendel Němec?

Mendel se narodil do německy mluvící rodiny, jeho matka byla Němka, otec napůl Čech. Češtinu se začal učit na Filozofickém ústavu v Olomouci, kde studoval od roku 1840. Přes složitou rodinnou situaci a finanční tíseň se mu podařilo dostudovat. Na doporučení svého učitele fyziky Friedricha Franze se Mendel stal novicem v Augustiniánském opatství, kde přijal řádové jméno Gregor. Franz tehdejšímu opatovi F. C. Nappovi mimo jiné napsal: „(Mendel) nemá sice dostatečné znalosti češtiny, je ale připraven se v tomto jazyce zdokonalit.” Česky se Mendel naučil plynně a začal učit na gymnáziu ve Znojmě, kam ho opat Napp poslal. Po absolvování studií ve Vídni vyučoval na reálce na ulici Jánská, než byl v roce 1868 zvolen opatem. Sám prohlašoval. Že se cítí být „Moravanem německé řeči.“ Na opatství v Brně zůstal do konce života.

Zdroje:

https://mendel-genetics.cz/rukopis-gregor-johann-mendel/

https://www.opatstvibrno.cz/opatstvi/j-g-mendel.html

https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/gregor-johann-mendel-zivotni-osudy-a-jeho-pusobeni.pdf

Vražné na mapě – zdroj: mapy.czNafukovací hrášek u Mendelova rodného domuOtec genetiky – Gregor Johann Mendel

Aktuality