Osmý ročník multižánrového Mendel festivalu, který se každý rok koná na oslavu odkazu zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, se letos uskuteční 16. – 23. července. Akce nabídne bohatý hudební program, kterému vévodí koncert světoznámé francouzské skupiny Gipsy Kings. Součástí festivalu jsou populárně-vědecké přednášky v nově obnoveném Mendelově skleníku a doprovodný program pro rodiny s dětmi. Vstup na festival je i letos zdarma.
Při příležitosti výročí úmrtí Gregora Johanna Mendela 6. ledna se zástupci Jihomoravského kraje, statutárního města Brna a dalších významných institucí připojili k augustiniánské komunitě a uctili Mendelovu památku položením věnců a krátkou modlitbou u jeho hrobu.
Místo, kde Gregor Johann Mendel křížil rostliny hrachu, aby později odhalil zákony dědičnosti, znovu ožilo. V sobotu byl slavnostně otevřen obnovený Mendelův skleník, který bude sloužit jako polyfunkční objekt pro pořádání přednášek, školení či kulturních a společenských akcí.
V Evropském výboru regionů v belgickém Bruselu byl včera za přísných bezpečnostních opatření vystaven originál Mendelova rukopisu. Historicky první výstava mimo území ČR navazuje na velkolepé letní oslavy 200. výročí Mendelova narození, které proběhly v Brně a na dalších místech České republiky.
V anketě Strom roku můžete svým hlasem podpořit jednu z dominant Mendlova náměstí. Krásný jinan v je živým pamětníkem zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela.
Světové i domácí hudební hvězdy vystoupí v červenci na Mendel Festivalu v Brně. Legendární americká kapela Kool & the Gang zahraje k poctě Mendela svůj světový hit Celebration.
Mendel jako genetik, ale i včelař, meteorolog nebo zemědělec. Tak by měla jednoho z nejvýznamnějších českých rodáků představit nová expozice v jeho rodném statku ve Vražném na Novojičínsku.
Velká událost pro Brno se odehrála ve Vatikánu. Papež František požehnal v rámci soukromé audience třem základním kamenům, které se stanou součástí budoucích významných staveb jihomoravské metropole.
Prohlédněte si fotogalerii z pietního aktu při příležitost uložení ostatků Gregora Johanna Mendela a dalších Augustiniánů do hrobky na Ústředním hřbitově v Brně a z následné mše svaté.
Génius, nadčasová osobnost a jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob – to je Gregor Johann Mendel, který se do dějin lidstva zapsal objevením základních principů dědičnosti.
Rozhodne o ní odborná devítičlenná porota složená z předních vědců, architektů a umělců z celého světa.
Gotická bazilika na Starém Brně započala svou historii v první polovině čtrnáctého století. V roce 1323 založila královna Eliška Rejčka řád cisterciaček a tentýž rok započala stavba kostela. Historie tohoto místa však sahá ještě hlouběji do minulosti.
Když byly na počátku 20. století vědci potvrzeny výsledky Mendelových pokusů a jméno „otce genetiky“ se rozletělo do všech světových stran, bylo jen otázkou času, kdy vzniknou instituce připomínající význam tohoto vědce. Jedna taková instituce musela samozřejmě vzniknout i v Brně, kde se genetika zrodila. Tak se začala psát historie Mendelova muzea.
Gregor Johann Mendel během svého života zažil řadu neúspěchů a složitých situací. Nikdy však nepřestal horlivě následovat své sny a cíle.
V červenci 2021 se uskuteční šestý ročník multioborové akce Festival Mendel. Pojďme si zrekapitulovat, co vše nabídly předcházející ročníky!
Na 25. duben každoročně připadá mezinárodní den DNA. Proč právě toto datum a kdo stál za nejvýraznějšími objevy v genetice v minulém století?
Gregor Johann Mendel ve Znojmě působil jako suplent na místním gymnáziu. Jednalo se o první větší Mendelovu zkušenost s pedagogikou.
Gregor Johann Mendel svou práci nezaměřoval pouze na planetu Zemi, ale během svého života pozoroval také vesmír. Zkoumal vliv Slunečních skvrn na počasí.
Zelený hrášek obřích rozměrů putoval v roce 2020 napříč Českou republikou, nejvíce však po Brně. Připomínal zakladatele genetiky - Gregora Johanna Mendela
Víra ve zmrtvýchvstání ukřižovaného a pohřbeného Ježíše je jádrem křesťanství. Tuto událost si připomínáme při slavení velikonočních svátků.
Ačkoliv se o Mendelovi hovoří především jako o přírodovědci a zakladateli genetiky, jeho pole působnosti bylo mnohem širší. Dalším z oborů, v němž vynikal, byla meteorologie.
Obec Vražné se nachází v regionu Moravské Kravařsko, mezi pohořím Hrubého Jeseníku a Beskydy. Na první pohled se může jevit jen jako další z vesnic zdejšího malebného prostředí. Jednou událostí se však tato obec přeci jen vyjímá ostatním ve svém okolí: 20. července 1822 se totiž na zdejší usedlosti narodil otec genetiky Gregor Johann Mendel.
Píše se rok 1865, v Americe se chýlí ke konci občanská válka, čtenáři se poprvé setkávají s Alenkou v říši divů a formulují se zákony týkající se elektromagnetického pole. Tento rok se však nesmazatelně zapíše do dějin především díky dvoudílné přednášce, která bude později považována za základní stavební kámen pro rozvoj klasické genetiky.
Vědci chtějí identifikovat, zdokumentovat a prezentovat antropogenní prvky v terénu s ohledem na možné ohrožení tohoto typu kulturního dědictví současným hospodařením v lesích.
Že genetika není žádná „věda“? Že objevování DNA může být zábavné? O tom vás přesvědčíme v rámci programu pro malé vědce „Od Mendela po buňku“. Program je určen pro první stupeň základních škol.
Mendelovo muzeum přichází s novým výukovým programem pro mateřské školy a první stupeň základních škol „Jak se Mendelovi schovaly včely před bouřkou“. V rámci programu jsou žákům hrou i názornými ukázkami představeny dva obory, kterými se Gregor Johann Mendel, otec genetiky, zabýva